Alliance Pairs

2018-2019 Draw
Prelim (Two Frames)
To be Played by 8th November 2018
P1 v
P2 v
P3 v
P4 v
P5 v
P6 v
P7 v
P8 v
First Round (Two Frames)
To be played by 6th December 2018
M1 Steve Moores & Eric Webber Castle -10 2 v 0 Paul Mills & Bob Clarke Wharton -6
M2 Dave Hornby & Lewis Webber Castle 2 2 v 0 John ashley & Steven Rigby Meadowbank 29
M3 Andy Kennedy & Connor Kennedy Winsford cons -1 2 v 0 Chris Whelan & Andy Carter Owleywood 20
M4 Martin Ryder & Jon Berry Middlewich -25 0 v 2 Dave Hodkinson & Gaz Preston Middlewich 4
M5 Greg Roberts & J Cartlidge Cosey 6 0 v 2 Stewart Colclough & Hayde Wynne Middlewich 6
M6 Andy Johnson & John Abbott Pockets 0 2 v 0 Rob Livesey & G Donnelly Cosey 14
M7 John Mills & Phil Harris Wharton 9 0 v 2 Paul Clarke & Kingston Medland Moulton 10
M8 Derek Edwards & Mark Faddes Off the Rails -2 2 v 0 Paul Hatherley & Richard Proctor Pockets -15
M9 Andy Hollinshead & Bill Monaghan Pockets 11 0 v 2 Ash Davies & John Greasby Moulton 30
M10 J Taylor & J Tomlinson Owleywood 12 2 v 0 H Ogle & H Hill Middlewich 30
M11 Craig Winslow & Martin Coppick Middlewich 0 v 2 Simon Bannister & D Bannister Middlewich 12
M12 Tony Edwards & Stewart Leese Winsford Cons 0 2 v 0 Chaz Ollier & Paul Stevens Middlewich 12
M13 Barry O'Donoghue & Paul Taylor Owleywood 12 2 v 0 Arron Higgins & George Abbott Pockets 9
M14 S Reid & Rod Stitch Wharton 13 0 v 2 Derek Griffiths & Bill Hopkins Pockets 7
M15 Dan Pimlott & Rhiannon Graham Victoria 30 0 v 2 Adam Griffiths & Nicky Hubbert Owleywood -12
M16 Joe Joyce & Ian Hughes Victoria 0 v 2 Rhys Jones & Col Lightfoot Winnington 14
Second Round (Two Frames)
To be played by 17th January 2019
M17 Steve Moores & Eric Webber Castle -10 0 v 2 Dave Hornby & Lewis Webber Castle 2
M18 Andy Kennedy & Connor Kennedy Winsford cons -1 2 v 0 Dave Hodkinson & Gaz Preston Middlewich 4
M19 Stewart Colclough & Hayde Wynne Middlewich 6 0 v 2 Andy Johnson & John Abbott Pockets 0
M20 Paul Clarke & Kingston Medland Moulton 10 2 v 0 Derek Edwards & Mark Faddes Off the Rails -2
M21 Ash Davies & John Greasby Moulton 30 2 v 0 J Taylor & J Tomlinson Owleywood 12
M22 Simon Bannister & D Bannister Middlewich 12 0 v 2 Tony Edwards & Stewart Leese Winsford Cons 0
M23 Barry O'Donoghue & Paul Taylor Owleywood 12 2 v 0 Derek Griffiths & Bill Hopkins Pockets 7
M24 Adam Griffiths & Nicky Hubbert Owleywood -12 2 v 0 Rhys Jones & Col Lightfoot Winnington 14
Quarter Finals (Two Frames)
To be played by 21st February 2019
M25 Dave Hornby & Lewis Webber Castle 2 v Andy Kennedy & Connor Kennedy Winsford cons -1
M26 Andy Johnson & John Abbott Pockets 0 v Paul Clarke & Kingston Medland Moulton 10
M27 Ash Davies & John Greasby Moulton 30 v Tony Edwards & Stewart Leese Winsford Cons 0
M28 Barry O'Donoghue & Paul Taylor Owleywood 12 v Adam Griffiths & Nicky Hubbert Owleywood -12
Semi Finals (Three Frames)
To be played on Sunday 3rd March @ 1pm

Venue.....TBC
M29 Andy Kennedy & Connor Kennedy Winsford cons -1 2 v 0 Andy Johnson & John Abbott Pockets 0
M30 Tony Edwards & Stewart Leese Winsford Cons 0 0 v 2 Adam Griffiths & Nicky Hubbert Owleywood -12
Final (Three frames)
To be Played on Sunday 3rd March @ 3pm

Venue.....TBC
M31 Andy Kennedy & Connor Kennedy Winsford cons -1 0 v 2 Adam Griffiths & Nicky Hubbert Owleywood -12
CHAMPION

 PREVIOUS WINNERS
2017/18 S Colclough snr & H Waynne Middlewich Legion
2016/17 J Berry & M Ryder Middlewich Legion
2015/16 S Colclough & R Proctor Pockets
2014/15 P Murney & C Murney Pockets
2013/14 Derrick Edwards & Mark Faddes Rileys
2012/13 Morgan & Dean Carr Wharton Cons
2011/12 Andy Carter & Chris Whelan Owleywood
2010/11 Karl Robinson & Gary Preston Middlewich Legion
2009/10 Andy Johnson & John Abbott Hartford
2008/09 Andy Higgins & Aaron Higgins Bostock
2007/08 Steve Moores & Lewis Webber Castle Private
2006/07 Karl Robinson & Sam Newman Pot Bank
2005/06 Craig Reid & Graham Whalley Winnington Rec
2004/05 Amos Wright & Andy Wong Winnington Rec
2003/04 Greg Morris & Mike(bob) Holness Owleywood
2002/03 Mark Snape & Karl Rowley United Services
2001/02 Andy Breakey & Stewart Colclough Pockets
2000/01 B D Hope & J T Taylor United Services
1999/00 A McLucas & T Kimberlin Bisto
1998/99 M Snape & P Hatherley United Services
1997/98 No Pairs Competition Held
1996/97 No Pairs Competition Held 
1995/96 No Pairs Competition Held
1994/95 No Pairs Competition Held
1993/94 No Pairs Competition Held 
1992/93 No Pairs Competition Held
1991/92 No Pairs Competition Held
1990/91 No Pairs Competition Held
1989/90 No Pairs Competition Held
1988/89 No Pairs Competition Held
1987/88 No Pairs Competition Held
1986/87 No Pairs Competition Held
1985/86 No Pairs Competition Held
1984/85 No Pairs Competition Held
1983/84 No Pairs Competition Held
1982/83 L Gottfreund & S Albrow Timperley
1981/82 P Bartley & N Evans & G Tlley Middlewich Legion
1980/81 R Clarke & A Davies Moulton